Pierogi z białą kiełbasą i chrzanem

Bardzo długo przymierzałam się do pierogów z takim farszem, aż wreszcie … Pierogi te zwane są też pierogami św.Jacka. A skąd się wzięła ta nazwa? Cytuję za wpisem znajdującym się tutaj:

„Posiłek zawdzięczamy Jackowi Odrowążowi – dominikaninowi, który był znany z działalności na rzecz ubogich. Z powstaniem przepisu na pierogi św. Jacka wiąże się pewna legenda. To właśnie ten duchowny w drodze na misję w Rusi Kijowskiej zatrzymał się we wsi Nockowej.
Jacek Odrowąż miał problemy ze swoim koniem. Napotkanych po drodze mieszkańców poprosił o wodę i jedzenie. Ponieważ nie byli w stanie zapewnić mu żadnego posiłku, dominikanin zaproponował, żeby zabrali do domu snop pszenicy, wykruszyli ziarna i zmielili. Następnie polecił, aby dodać do mąki twaróg i zagnieść ciasto. Ponieważ farszu było nadal za mało, poprosił o ugotowanie liści kapusty i nazbieranie dziko rosnących pieczarek. Połowę mieszanki upieczono a drugą część ugotowano. Misę po tej uczcie nadal można oglądać w Będziemyślu.”

Nie wiem dlaczego nazwa pierogi św. Jacka pojawia się przy pierogach z białą kiełbasą? może dlatego, że często do ciasta dodawany jest twaróg?
Moje pierogi są w normalnym cieście, ale legendę przytoczyłam, zwłaszcza, że rzecz się dzieła podobno w moim regionie. A pierogi? pychota… do częstej powtórki.

Ciasto

0,5 kg mąki tortowej / 3 szklanki/
1 szklanka wrzącej wody /dobrze jest dodać trochę śmietany, nawet pół na pół/
1 łyżka masła /oleju/
½ łyżeczki soli
szczypta kurkumy

Farsz

4 surowe białe białej kiełbasy /ok. 500 g/
1 cebula
1-2 łyżki chrzanu /ze słoiczka/
1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego
sól, pieprz, majeranek

Omasta

2 łyżki smalcu lub oleju
1 cebula + boczek
1 łyżeczka papryki słodkiej /opcjonalnie/

Wykonanie

Ciasto wykonać zgodnie ze wskazówkami podanymi przy pierogach ruskich.

Farsz

Kiełbasę wyjąć z flaka, mięso przełożyć do miski.
Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na smalcu, dodać do kiełbasy, dodać chrzan i przyprawy, wyrobić dokładnie farsz. Ja wrzuciłam wszystko wszystko do malaksera i wymieszałam przy użyciu noży.

Ciasto rozwałkować, wycinać kółka, nakładać farsz i lepić pierogi. Gotować we wrzątku z dodatkiem soli. Podawać z omastą.
U mnie tym razem omastą był roztopiony domowy smalczyk z dodatkiem kiełbasy + czosnek niedźwiedzi.

Omasta
Podsmażyć boczek z cebulą, dodać słodką paprykę, wymieszać szybko i natychmiast zdjąć z ognia, ewentualnie dodać troszkę soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*