Ciasto z rabarbarem „do góry nogami”

Sezon rabarbarowy w pełni, zatem czas zacząć wypieki z jego dodatkiem. Na blogu jest już wiele propozycji wykorzystania go przy pieczeniu, jednak to ciasto przyciągnęło moją uwagę natychmiast, kiedy ujrzałam przepis. Być może było to spowodowane faktem, że robię czasem podobne ze śliwkami /patrz Ciasto ze śliwkami „do góry nogami”/, jednak to ciasto jest takie fajnie „maślane”… musiałam zatem go upiec.
Dodatkowym argumentem było też to, że jest pieczone w małej tortownicy… ostatnio przekonuję się co raz bardziej do wypieków w mniejszych formach… bardziej wówczas smakuje bo szybciej widać koniec, nie zjada się na siłę, no i istnieje możliwość różnorodności /wprawdzie trzeba piec częściej, a zatem zużycie prądu wzrośnie, ale na koszty spuśćmy w tym przypadku zasłonę milczenia/.
A ciasto… smaczniutkie, wilgotne i winne… zajadam się ciepłym jeszcze i takie jest bardzo dobre… brakuje mi jeszcze lodów, ale t jakoś „wyszły” akurat.
Myślę, że także śliwki byłyby tu odpowiednim dodatkiem.

placek z rabarbarem do góry nogami

Ciasto

110 g masła + 50 g do wyłożenia dna
2 duże jajka
1 szklanka drobnego cukru
1,5 szklanki mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
starta skórka z jednej cytryny
2 łyżki soku z cytryny
1 szklanka kwaśnej śmietany 18%

Dodatkowo
500 g rabarbaru, pokrojonego na kawałki
3/4 szklanki cukru

placek z rabarbarem do góry nogami

Wykonanie

Rabarbaru nie potrzeba obierać.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Utrzeć masło z cukrem na lekką i puszystą masę. Dodać skórkę i sok z cytryny. Następnie wbijać po jednym jajku cały czas miksując. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodawać na zmianę ze śmietaną, miksując tylko do połączenia się składników.

Rabarbar wymieszać z cukrem, odstawić na 2 minuty, po czym ponownie wymieszać.

Formę wyłożyć papierem do pieczenia /u mnie tortownica śr. 26 cm/.

50 g masła pokroić na kawałki i rozłożyć na dnie tortownicy. Następnie wyłożyć rabarbar z cukrem, a na wierzch wyłożyć ciasto. Piec w temp. 180ºC przez około 60 minut lub do tzw. suchego patyczka /grzanie góra-dół II poziom od dołu.

Po upieczeniu ciasto wyjąć, przestudzić w formie. Następnie nożem oddzielić brzegi ciasta od tortownicy. Szybkim ruchem odwrócić ciasto spodem do góry i umieścić na paterze – rabarbar ma być na górze.
placek z rabarbarem do góry nogami
źródło izaa/mniam-mniam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*