Szarlotka z pigwą i galaretką

Czas jesieni to czas szarlotek i jabłeczników, przynajmniej w moim mniemaniu. Lubię nowości, więc kiedy spotkałam gdzieś w necie szarlotkę z pigwy pomyślałam, że trzeba będzie też coś wykombinować. Jednak nie posiadam drzewa pigwowego, ale mam za to kilka krzewów pigwowca. Wykorzystam zatem owoce pigwowca, połączę je z jabłkami, a wszystko to zagęszczę jeszcze galaretką. Na samą myśl można dostać ślinotoku, czyż nie?
 

Składniki /forma 24×24 cm/

Ciasto kruche

400 g mąki pszennej tortowej
200 g masła
3 żółtka /L/
3-4 czubate łyżki cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

Nadzienie jabłkowo-pigwowe

2-2,5 kg jabłek (waga przed obraniem)
5-6 szt. owoców pigwowca
2-3 łyżki cukru
1/3 szklanki wody
1 galaretka np. cytrynowa, pomarańczowa, brzoskwiniowa

Wykonanie

Z podanych składników na ciasto zrobić ciasto kruche. Gdyby się zbyt kruszyło można dodać 1 łyżkę kwaśnej śmietany, jogurtu naturalnego lub lodowatej wody.
Ciasto podzielić na 2 części – 2/3 i 1/3.
Większą częścią wylepić dno formy wyłożonej papierem do pieczenia, nakłuć widelcem i włożyć do lodówki /razem z foremką/.
Mniejszą część zawinąć w folię i włożyć do zamrażalnika.

Jabłka obrać, połowę zetrzeć na grubych oczkach, zaś połowę pokroić w kostkę. Owoce pigwowca również zetrzeć na grubych oczkach /bez obierania/.
Przełożyć wszystko do rondla o grubym dnie, dodać cukier, podlać wodą i dusić bez przykrywania na małym gazie, aż jabłka zmiękną i sok wyparuje /ok. 20 minut/.
Garnek zdjąć z gazu i od razu do gorących jabłek dodać galaretkę w proszku, dokładnie wymieszać, aż się rozpuści. Odstawić na bok do ostygnięcia.

Wyjąć formę z ciastem z lodówki, wyłożyć na ciasto ostygnięte nadzienie, na wierzch zetrzeć ciasto z zamrażalnika.

Piec w piekarniku nagrzanym do 170-175 st.C przez ok. 45-50 min. /II poziom grzanie góra-dół/. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*