Surówka z kapusty pekińskiej z rzodkiewką, pomidorem i ogórkiem

Ta surówka przyrządzona zimą to dla mnie  taki… powiew lata. W lecie będzie pyszna, zwłaszcza z dodatkami ze swojego ogródka, ale i o innej porze roku dobrze smakuje.
Teraz, kiedy niemal bez przerwy dostępne są prawie wszystkie warzywa, można zrobić ją nawet zimą i od razu mamy lepsze samopoczucie. Bo czyż nie jest fajnie mieć na talerzu namiastkę „lata” gdy za oknem zawierucha? /w tym roku wprawdzie nie ma prawdziwej zimy, ale wiosny też nie/.
surówka kap.pekińska, rzodkiewka, pomidor, ogórek

Składniki   

1/2 główki kapusty pekińskiej
1 pęczek rzodkiewek
1 ogórek zielony długi lub 2 gruntowe
2-3 pomidory lub garść pomidorków koktajlowych

Sos

2 łyżki octu /daję 10%/
4 łyżki wody
3 łyżki oleju/oliwy
1/2 drobno posiekanej cebuli
1-2 ząbki czosnku
szczypiorek cebulowy lub czosnkowy
sól, cukier, pieprz czarny, zioła prowansalskie – do smaku
surówka kap.pekińska, rzodkiewka, pomidor, ogórek

Wykonanie

Składniki sosu wymieszać /dobrze to zrobić w zamkniętym słoiczku/, odstawić na kilkanaście minut do przegryzienia /cukier też się lepiej rozpuści/, po czym ponownie wymieszać, ewentualnie jeszcze skorygować smak.

Kapustę poszatkować w cienkie paski /lepiej wziąć pół kapusty od wierzchołka, zaś grubsze części dolne wykorzystać np. do zrobienia kapusty zasmażanej/. Pomidory pokroić w kostkę, rzodkiewkę w półplasterki, zaś ogórek w ćwierć plasterki.
Dodać wcześniej przygotowany sos oraz szczypiorek i wymieszać.
Od razu podawać, żeby nie straciła chrupkości.

Sałatka bardzo wiosenna

Uwielbiam nowalijki, a gdy jeszcze pochodzą z własnego ogrodu, to już niebo…
W moim ogrodzie nie ma jeszcze zbyt wiele wiosennych „okazów”, ale cebulka zielona, szczypiorek, natka pietruszki czy szpinak już są, no i niezbyt wyrośnięta jeszcze sałata /zimowa/. Inne składniki póki co można dokupić i już zajadamy się sałatką. Można do niej dodawać wszystko co lubimy i mamy wiosną pod ręką. Moje składniki użyte dziś to dodatkowo jeszcze rzodkiewka, ogórek i pomidor.
sałatka bardzo wiosenna

Składniki

1 ogórek zielony /szklarniowy/
1-2 pomidory
5-6 rzodkiewek
kilka małych liści sałaty zielonej
pęczek szczypiorku
20 dkg kiełbasy szynkowej
1 woreczek ugotowanego ryżu
200 ml śmietany 12% /lub !8% wymieszanej z jogurtem/
1 kopiata łyżka musztardy /stołowa lub delikatesowa/
sól, pieprz, cukier – do smaku

Wykonanie

Składniki sałatki pokroić w kostkę, szczypiorek posiekać. Śmietanę wymieszać z musztardą, dodać do smaku sól, pieprz i cukier /powinno być dość ostre/. Wszystko wymieszać i schłodzić. Już w salaterce udekorować – ja użyłam do dekoracji rzodkiewki i jej liści oraz szczypiorku.