Biszkopt z kremem jogurtowym, owocami i galaretką

Ciasto na biszkopcie z delikatnym, lekkim kremem. Mój błąd popełniony przy jego przygotowaniu to to, że na kremie ułożyłam pierw truskawki, a potem borówkę, zamiast rozłożyć je równomiernie, albo pierw wyłożyć borówkę, a na nią truskawki. Nie wpłynęło to na smak, ale wygląd ciasta.
Poza tym zarówno kremu jak i galaretki jest sporo i spokojnie można zrobić je w większej formie /np.24×36 cm/, warunek upiec biszkopt nie z 3, a z 4 jaj.

tortownica śr. 24 cm

Składniki

Biszkopt

3 jaja
1/2 szklanki drobnego cukru
1/2 szklanki mąki tortowej
1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka octu
2-3 łyżki oleju rzepakowego
szczypta soli

Owoce w galaretce

2 galaretki np. truskawkowe lub malinowe
3 niepełne szklanki wody /700 ml/
owoce świeże lub mrożone /u mnie świeże truskawki i mrożona borówka amerykańska/

Krem jogurtowy

400 g jogurtu greckiego lub naturalnego /lub skyru/
330 ml śmietanki kremówki 30% /1 kubek/
3-4 łyżki cukru pudru
3 pełne łyżeczki żelatyny + 1/5 szklanki gorącej wody

50 g czekolady mlecznej, deserowej lub gorzkiej – do starcia na wierzch

Wykonanie

Biszkopt
Piekarnik nagrzać do temperatury 175-180 st. C.
Dno blaszki wyłożyć papierem do pieczenia, boki pozostawić wolne. Blaszki niczym nie smarować.

Ubić całe jaja z cukrem na puch, dalej ubijając dodać olej i ocet – krótko zmiksować.
Wsypywać stopniowo mąkę z proszkiem delikatnie mieszając łyżką.
Masę przełożyć do formy i natychmiast wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec bez termoobiegu ok. 25 minut – do suchego patyczka.

Po upieczeniu biszkopt wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostudzenia.
Lekko ciepły odciąć nożem od brzegów blaszki i odwrócić. Zdjąć papier.

Owoce w galaretce
Galaretki rozpuścić we wrzącej wodzie, odstawić do stężenia.

Krem jogurtowy
Żelatynę rozpuścić w 1/5 szklanki gorącej wody.
Śmietankę ubić z cukrem pudrem. Jogurt wymieszać z lejąca jeszcze żelatyną.
Połączyć ubitą śmietankę z jogurtem.

Składanie ciasta

I sposób

Na biszkopt wyłożyć krem, na krem owoce /lub ich część/, wstawić do lodówki do stężenia, po czym wyłożyć ewentualnie resztę owoców  i wylać na wierzch galaretkę.

II sposób

Wystudzony biszkopt ułożyć w formie, posmarować cieniutko kremem, następnie wyłożyć owoce wymieszane z tężejącą galaretką. Wstawić do lodówki do lekkiego stężenia.
Następnie na owoce w galaretce wyłożyć krem, na wierzch zetrzeć czekoladę i odstawić do lodówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.