Chleb pszenno-żytni z wędzoną papryką

Wróciłam do pieczenia chleba, ale by nie było nudno, wyszukuję coraz to nowe przepisy, wszak nigdy nie ukrywałam, że specjalistką od pieczenia chleba nie jestem. Co zatem pozostaje? ano podglądanie, jak robią to inni. Tym razem zachciało mi się chlebka z papryką wędzoną, którą bardzo lubię. Chleb wyszedł dobry, ale chyba przesadziłam trochę z ilością papryki… dałam zbyt pełne, prawie kopiate łyżki, a wystarczyło dać płaskie… za bardzo czuję posmak papryki.

forma 11×35 cm

Składniki

250 g mąki pszennej jasnej
250 g mąki żytniej typ 2000
500 ml wody
30 ml oleju
1-2 łyżeczki soli
2 łyżeczki drożdży instant (ok. 7-8 g) lub 20-25 g świeżych drożdży
2 łyżki wędzonej papryki w proszku /wystarczą płaskie?/

Wykonanie

Tego chleba nie da się wyrobić ręcznie, ciasto jest zbyt lepiące. Optymalnie będzie wyrabiać ciasto przy pomocy robota kuchennego. Jeśli nie macie, można po prostu łyżką. Wystarczy 5-7 minut wyrabiania ciasta. Tak wyrobione ciasto zostawiamy w misce, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do odpoczywania i wyrastania na 1 godzinę.

Po tym czasie przekładamy ciasto do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównujemy wierzch, oprószamy mąką i wstawiamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy temperaturę na ok. 45 stopni (nie więcej niż 50!) i trzymamy chleb w takim piekarniku przez 1 godzinę. W tym czasie powinien bardzo ładnie wyrosnąć, do samych brzegów formy. Wówczas ustawiamy temperaturę na 200 stopni i odmierzamy 1 godzinę. Po godzinie wyjmujemy upieczony bochenek. Zostawiamy do wystygnięcia na kratce kuchennej. Nie kroimy na ciepło!

źródło – Pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*