Chleb pszenny na suszonych drożdżach z pomadą

Dotąd zawsze piekłam chleb na drożdżach świeżych, dziś będzie na suszonych. Nabyłam je kiedyś ot tak, na wszelki wypadek… dziś przyszedł na nie czas. Do tego będą to uformowane prawdziwe bochenki chleba, dotąd bowiem piekłam w foremkach.

Składniki /na 2 bochenki chleba/

Ciasto

700 g mąki pszennej chlebowej (typ 750)
300 ml wody
130 ml mleka
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki drożdży instant (albo około 20 g świeżych)

Pomada

100 ml wody
1 czubata łyżeczka mąki
szczypta soli

Wykonanie

Składniki na ciasto wymieszać ze sobą i wyrobić /ręcznie jakieś 15 minut lub 10 minut robotem z odpowiednimi hakami/, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Po tym czasie podzielić ciasto na dwie równe części i uformować bochenki. Ułożyć je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z piekarnika. Papier można dodatkowo oprószyć mąką. Przykryć ściereczką i znowu zostawić na 1 godzinę do wyrośnięcia.

Nagrzać piekarnik do 220-230 st.C. Na sam spód piekarnika wstawić naczynie z wodą.

W tym czasie zrobić pomadę /powtórzę, ale już podobną robiłam przy chlebie z boczkiem – Chleb pszenny z boczkiem /, czyli w malutkim rondelku na wolnym ogniu wymieszać wodę, mąkę i sól. Doprowadzić do wrzenia i wyłączyć.

Teraz na wyrośniętych bochenkach zrobić 3-4 skośne nacięcia w poprzek /można pominąć/.
Nacięty lub nie nacięty chleb posmarować obficie pomadą, nie żałować jej. Wysmarowany chleb wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 10 minut (grzałki góra-dół). Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 170-180 st.C i piec jeszcze 30 minut, aż chleb będzie rumiany.
Po upieczeniu studzić chleb na kratce kuchennej.
źródło „chleby.info” .

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*