Krokiety z wafla dla zapracowanych

Dobra propozycja na szybkie przygotowanie posiłku, zwłaszcza gdy mamy już farsz. Można do tego celu wykorzystać np. farsz pozostały przy robieniu pierogów, albo resztkę ziemniaków po wczorajszym obiedzie, albo też mięso po gotowaniu rosołu, z którym często nie wiadomo co zrobić. Zresztą kombinacji farszu można tworzyć wiele,  wykorzystując zasoby lodówki.
Jest to bardzo praktyczne danie – pozwala coś nowego zrobić, ale się nie narobić. A to lubię najbardziej.
A może to powinny być „krokiety dla leniwych?”

Składniki  
grube wafle kwadratowe, tłoczone w grubą kratkę, bo te są kruchutkie, a po namoczeniu pulchne /ilość zależna od oczekiwanej ilości krokietów/

farsz:
ziemniaki + ser biały -jak do pierogów ruskich /podstawowy/
krokiety z wafka nadzienie ruskie   krokiety z wafka nadzienie ruskie

inne warianty farszu
ziemniaki + pieczarki + kiełbasa
kapusta z grzybami
kapusta z mięsem
kapusta z pieczarkami
warzywa z pieczarkami
mięso z gotowania rosołu z pieczarkami
żółty ser z pieczarkami
jajko na twardo z pieczarkami
szpinak z fetą

Wykonanie

Przygotować farsz jak na pierogi ruskie, formować z niego wałeczki w formie krokietów.
Wafle pokroić na prostokąty / ja kroję na 6 części/. Każdy kawałek zanurzyć w lekko ciepłym mleku lub posmarować przy użyciu pędzelka, nałożyć wałeczek farszu, zrolować /owinąć wałeczek farszu waflem/, a następnie panierować w jajku i bułce tartej i smażyć na jasno złoty kolor ze wszystkich stron. Można też robić „ruloniki” na całej długości wafla, a dopiero potem ciąć je na krokiety.

Inny sposób – rozłożyć farsz na całej powierzchni /kwadracie/ wafla, rozsmarować, po czym zrolować, zaś rulon pokroić na krokiety.

Jeszcze inny wariant przygotowania potrawy:
krokiety z wafka nadzienie parówka   krokiety z wafka nadzienie parówka

na płat wafla /suchy/ nałożyć gorące ziemniaki /przygotowane też jak na ruskie/, zwinąć /wafel powinien być tylko na zewnątrz/, schłodzić dobrze w lodówce, następnie kroić w plastry jak roladę, zanurzać w jajku i bułce i smażyć z obu stron.
Albo też farsz przygotować z samych ziemniaków, rozsmarować na waflu, potem ułożyć wzdłuż cienką parówkę tak, by po zrolowaniu parówka była w środku /utworzy takie oczko w środku/. Też efektownie wygląda.

W podobny sposób postępujemy z każdym innym – niż ruskie – nadzieniem.

Krokiety można podawać jako samodzielne danie np. z surówką lub nawet tylko z keczupem, lub też zamiast ziemniaków do II dania. Będą też znakomite do czerwonego barszczu.

1 myśl w temacie “Krokiety z wafla dla zapracowanych

  1. Dziś była wersja z farszem ziemniaczanym i cienką parówką, zwinięta i pokrojona jak rolada, a następnie usmażona w panierce jak schabowe. Z dodatkiem surówki z kapusty kiszonej wyszło smacznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*