Tort wuzetkowy jak marzenie

Kiedy robię tort zawsze oznacza to, że jest jakaś specjalna okazja – urodziny, imieniny bądź też jakaś rocznica bądź inny jubileusz. Torty muszą mieć bowiem u mnie jakiś szczególny „powód” do podania i być szczególną oprawą świętowania. Znaczy to tylko tyle i aż tyle, że nie goszczą ot tak, bez konkretnej przyczyny, jako np. ciasto niedzielne czy nawet świąteczne.
Tak też jest i tym razem, bo jest okazja do świętowania.
Miał być zupełnie inny tort, ale na specjalne życzenie będzie na bazie ciasta wuzetkowego. No skoro taki ma być, to taki będzie, wszak prośba jubilata to prawie jak rozkaz.
100 lat Synu!
tort wuzetkowy1

Składniki /tortownica śr. 27 cm/

Biszkopt

8 jaj /białka + żółtka/
szczypta soli
150g mąki
150g cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
1 budyń czekoladowy
2 łyżki kakao
1/2 proszku do pieczenia /2 płaskie łyżeczki/
tort wuzetkowy4

Bita śmietana

600-660 ml śmietany kremówki /min. 30%/
400-340 ml kwaśnej śmietany 18%
6 łyżek cukru pudru
2 płaskie łyżki żelatyny

Polewa czekoladowa /na wierzch tortu/

100 g mlecznej czekolady
100 g gorzkiej czekolady
1 galaretka agrestowa + szklanka wrzącej wody
lub zamiennie  200 ml śmietany 30%

Poncz

1/2 szklanki mocnej herbaty z cytryną lub
1/2 szklanki wody + sok z cytryny + 5 łyżek soku malinowego/wiśniowego/wiśniówki

dodatkowo – kwaśny dżem np. z czarnej porzeczki, agrestu, pigwy
tort wuzetkowy3

Wykonanie

Biszkopt
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodać cukier i cukier waniliowy, ubić, dodawać stopniowo żółtka /zmniejszyć obroty/, na końcu dodać przesianą mąkę, budyń, proszek do pieczenia, kakao i już tylko mieszać delikatnie łopatką/łyżką lub na najniższych obrotach miksera. Ciasto przełożyć do tortownicy  /tylko dno wyłożone papierem do pieczenia/. Piec w piekarniku nagrzanym do temp. 160 st.C z włączonym termoobiegiem /180 st.C bez termoobiegu/ przez ok. 30 min. /sprawdzić patyczkiem/. Biszkopt najlepiej upiec dzień wcześniej.
Po wystudzeniu, najlepiej na drugi dzień, przekroić biszkopt na 3 blaty.

Przygotować krem z bitej śmietany.
W kilku łyżkach gorącej wody rozpuścić żelatynę i wystudzić.
Śmietanę mocno schłodzić. Ubić na wysokich obrotach na sztywno, po czym dodać cukier puder i jeszcze ubić.
Teraz do ubitej śmietany dodać śmietanę kwaśną i ponownie ubić do połączenia.

Do rozpuszczonej i ostudzonej, ale wciąż płynnej żelatyny dać stopniowo po 1 łyżce ubitej śmietany i wymieszać – w sumie dać ok. 3 łyżek, ale po dodaniu każdej wymieszać. Gdy żelatyna zostanie już zahartowana dodać ją do całej porcji ubitej śmietany, krótko zmiksować i wstawić na kilkanaście minut do lodówki, aby stężała.

Dżem lekko podgrzać wkładając słoik do ciepłej wody.
tort wuzetkowy2

Składanie tortu.
Z ubitej śmietany odłożyć troszkę do dekoracji góry tortu i włożyć ponownie do lodówki. Pozostałą część podzielić na 2 części.
Na paterze ułożyć pierwszy blat biszkoptu, nasączyć przygotowanym ponczem, posmarować cieniutko dżemem i wyłożyć jedną część śmietany.
Przykryć drugim blatem ciasta, lekko docisnąć, nasączyć, posmarować cienko dżemem, wyłożyć drugą część śmietany.
Przykryć trzecim blatem, lekko docisnąć, nasączyć, resztkami śmietany wysmarować cieniutko sam wierzch i włożyć do lodówki na min. 30 min.

W tym czasie przygotować polewę.
Galaretkę rozpuścić w gorącej wodzie i wystudzić.
Czekoladę połamać na mniejsze kawałki i rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. Ostudzoną, ale płynną galaretkę wlać do czekolady i dokładnie wymieszać, a kiedy zacznie już gęstnieć polać tort, przy czym zrobić to w dwu rzutach /w dwu warstwach/. W drugim nałożeniu dać na brzegach więcej polewy i pozwolić jej trochę spłynąć tak, by powstały zacieki.

Jeśli zdecydujmy się na polewę ze śmietaną /na zdjęciu ta właśnie wersja/, należy do niej dodać połamaną czekoladę i stopniowo podgrzewać na gazie, aż do całkowitego rozpuszczenia i połączenia składników /nie dopuszczając jednak do zagotowania/

Tort oblany polewą schłodzić znowu w lodówce, po czym udekorować odłożoną wcześniej śmietaną, robiąc dookoła rozetki. Całość dobrze schłodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*